Home Свет

Свет

Неколку моменти пред падот на рускиот авион во Египет, американскиот сателит со инфрацрвени сензори детектирал топлотен бран над Синај. Тоа би можело да значи дека...

Египетскиот милијардер Нагиб Савирис бара Италија и Грција да му продадат остров за да може да направи независно прифатилиште за стотици илјади бегалци. Савирис во...

Холандскиот град Ротердам ќе биде првиот град кој ќе користи рециклирана пластика наместо асфалт за патиштата, пишува Гардијан. Материјалите кои ќе се користат се еколошки...

Приказната за 22-годишното момче е од Бронкс е премногу тажна. Калиф Браудер е погрешно обвинет, одземена му е младоста, а кога е пуштен од...

Фотографијата на девојчето од Сирија кое со стиснати усни ги држи рацете над глава, мислејќи дека фотоапаратот е оружје, го обиколи светот претходните денови. Турскиот...

Американскиот претседател Барак Обама влегувајќи во претседателскиот хеликоптер првин влезе во хеликоптерот, не отпоздравувајќи му на војникот кој го поздравува. Но откако во хеликоптерот ги...

Русија се подготвува да произведе нов хиперсоничен транспортен авион „PAK TA“. Овој авион во најкраток рок би бил во состојба на било која точка на...

Холивудскиот актер Харисон Форд (72), повреден е во авионска несреќа, откако малиот авион со кој управувал се срушил на терен за голф во предградието...

Авион на компанијата „Туркиш Ерлајнс“ за малку не се срушил на аеродромот во Катманду, блиску до Непал, а слетувањето за патниците воопшто не било...

Рускиот опозициски политичар Борис Немцов, гласен критичар на претседателот Владимир Путин и руската улога во конфликтот во Украина, убиен е доцна синоќа во Москва...