Home Свет

Свет

Истражувањето на Институтот „Галуп“покажува дека Европејците се попесимистички расположени од Азијците. Две третини, односно 66 отсто од испитаниците навеле дека се среќни со својот живот...

Швајцарија би можела да стане првата земја на светот која на своите граѓани ќе им дава „плата“, без оглед на тоа дали работат или...

Римокатоличката црква и сите христијански цркви кои времето го сметаат според Грегоријанскиот календар денеска го слават Божиќ, денот на раѓањето на Исус Христос. Погледнете како...

Обединетите нации секоја година според Хјуман девелопмент индекс (ХДИ) мерката за основниот човечки развој во 188 земји во светот, составуваат листа на држави кои...

Драматичната ноќ во Брисел не го донесе очекуваниот резултат. Терористот осомничен за учество во нападите во Париз и понатаму е на слобода. Како и во...

Едно од дури 2.000 лица кои режисерот Јан Артус Бертранд ги интервјуирал за својот макро-документарен филм „Human“, е и синот на терорист кој организирал...

По терористичкиот напад во Париз, еден вљубен пар има порака за целиот свет. Момче од Сирија и девојка од Париз се фотографирале со своите пасоши,...

Француски борбени авиони вечерва го извеле досега најобемниот напад на цели на Исламската држава во Сирија, поточно го бомбардирале упориштето на екстремистите, Рака. Нападот следува...

Само еден ден пред терористичкиот напад во Париз, Исламската држава ја презеде одговорноста за двократниот бомбашки напад во Бејрут во четвртокот, во кој загинаа...

За само половина час се е променето. Од мирна ноќ за гостите во популарните локали, од љубители на музиката и фудбалот, до незапаметена трагедија...