Home Свет

Свет

Илјадници демонстранти се собрани на главниот плоштад во Киев незадоволни од исходот на преговорите помеѓу опозицијата и украинскиот претседател. Кличко повика на генерален штрајк. Демонстрантите...

Папата Фрањо вели дека „ Интернетот е дар од Бога“ кој овозможува комуникација, но воедно и предупредува дека опсесивната желба за онлајн поврзаност може...
video

Маглата во Пекинг е толку густа, што единствениот поглед на утринските мугри е можен само преку пренос на дигиталните екрани на плоштадот Тјенанмен. Властите...

Американската Агенција за национална безбедност (НСА) поставила шпионски софтвер во речиси 100.000 компјутери ширум светот, но не и во САД, пишува „Њујорк тајмс“. САД на...
video

Тејлор Смит од Тенеси починала пред неколку денови од воспаление на белите дробови. Нејзините родители и постариот брат останале скршени поради загубата на саканата...
video

Папата Фрањо уште еднаш со својата спонтаност ги воодушеви луѓето ширум светот, но притоа го прекрши и протоколот. Овој пат тој го повика својот пријател...

Десетгодишното девојче, кое тврди дека нејзиниот брат ја натерал да се обиде да изврши самоубиствен напад, денеска апелираше до авганистанскиот претседател Хамид Карзаи да...