Home Свет

Свет

Силна екслозија се случила вечерва пред фудбалскиот стадион во Истанбул, по завршувањето на натпревар меѓу Бешикташ и Бурсаспор, во која најмалку 20 луѓе се...

На стадионот на колумбискиот тим Атлетико Насионал каде што синоќа требаше да се одигра првиот дуел од финалето на „Судамерикана“ против Шапекоенсе од Бразил,...

Банкнотата од Нов Зеланд од 5 долари е избрана за најубава банкнота во 2015 година. Изборот го направи меѓународната организација International Bank Note Society, а во...

Амбасадорката на добра волја на Обединетите нации, актерката Анџелина Џоли, вчера го посети грчкиот остров Лезбос, кој е прва станица на бегалците на европско...

Меѓу најбогатите на листата има само една жена, но и двајца браќа. Нивното богатство и покрај големата криза постојано расте.  Еве како изгледа листата...

Експлозијата се случила на централниот плоштад Султанахмет, кој е туристичка атракција во Истанбул.Новинската агенција Доган објави дека има и жртви. Очевидците наведуваат дека случнале гласна...

По 18-месечна со ракот музичката легенда Дејвид Боуви почина на 69 годишна возраст. Боуви починал спокојно во кругот на неговото семејство. Влијателниот пејач и продуцент...

Триесет и шестгодишна жена од Лублин, Полска преживеала пад од десетти кат, а притоа не скршила ниту една коска, јавуваат тамошните медиуми. Жената во свесна...

Истражувањето на Институтот „Галуп“покажува дека Европејците се попесимистички расположени од Азијците. Две третини, односно 66 отсто од испитаниците навеле дека се среќни со својот живот...