Home Регион

Регион

Поранешниот шеф на словенечката дипломатија Зоран Талер е осуден на две и пол години затвор и на парична казна поради корупција додека беше пратеник...

Борис Тадиќ, поранешниот претседател на Србија и почесен претседател на ја напушти Демократската партија (ДС). Тој партијата ја водеше од февруари 2004 до ноември...

Владата на Србија на денешната седница донесе одлука да му предложи на шефот на државата Томислав Николиќ да го распушти Народното собрание и да...

Јосип Броз Тито размислувал и за бегство од земјата во време на најголемиот притисок од Советскиот Сојуз врз Југославија во 1948 година, покажале најновите...

ТВ мрежата „Ал Џезира“ направила репортажа за познатите брендови на поранешна Југославија кои успешно ја пребродиле транзицијата. За време на бивша Југославија многу брендови остварија...

Обвинителството за воени злосторства во понеделникот соопшти дека сефовите на командантот на Српската доброволна гарда Жељко Ражњатовиќ Аркан во една банка во Белград биле...

Земјотрес со интензитет од 5,8 степени го погодил островот Кефалонија во Јонското море, по што е прогласена вонредна состојба. Повредени се најмалку седум лица...

Поранешниот српски боксер и сопственик на стриптиз бар во Стокхолм, Миле Марковиќ, кој вчеравечер беше убиен во автомобил, можеби самиот ја снимал сопствената смрт,...

Претседателката на Центарот за заштита на потрошувачи на Србија, Вера Вида, изјави дека квалитетот на производите во Србија е неспоредливо полош отколку производите со...

Тимот на специјалниот обвинител на ЕУ, Клинт Вилијамсон, ја завршил истрагата за „Жолтата куќа“ и се очекуваат обвиненија против поранешните најзначајни команданти на ОВК,...