Home Вести

Вести

Врнежи од послаб снег се бележат во северните, југозападните, источните и јужните делови од републиката, но не претставуваат пречка за одвивање на сообраќајот. Од  АМСМ...

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ќе го прими Хојт Брајан Ји, заменик помошник на државниот секретар за европски и евроазиски прашања на Соединетите Американски Држави. Средбата...

Стево Пендаровски, универзитетски професор и поранешен советник на двајца претседатели, во интервју за „Фактор“ вели дека очекува валкана кампања во претседателските избори и дека...

Успеа тестот на на професорката Билјана Ванковска за само неколку часа за собирање на 2.000 лајка на социјалната мрежа Фејсбук за можна кандидатура за...

Една зграда, многу сокриени станови на високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ. Улица, „Димче Мирчев“, број 20 во центарот на Скопје, велат од СДСМ за новата...

Францускиот претседател Франсоа Оланд сепак одлучил да ја прекине врската со својата партнерка Валери Трирвајлер, пишува BBC. BBC наведува дека Оланд во изјава за AFP...

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, го повтори вчерашниот став на партијата во однос на пратеничката Наташа Савова. „Наш политички противник е ВМРО-ДПМНЕ. Целта на раководството,...

Познатата акциска ѕвезда и поранешен калифорниски гувернер, Арнолд Шварценегер, вчера им испрати видео порака на украинските демонстранти и им посака среќа. „Сакам да им испратам...

Најстарата политичка партија на Албанците во Македонија, Партијата за демократски просперитет (ПДП), од вчера е повторно активна на политичкиот простор во државата. Партијата вчера во...

Со повеќе свечености денеска ќе се одбележат 33 години од раѓањето на македонската музичка легенда Тоше Проески. Ќе биде промовирана книгата „Ова не е крај“,...