Home Македонија

Македонија

Југоисточниот регион и денеска го тресе, почувствуван e земјотрес повторно со јачина од 4 степени во 18:36 часот, на 10 километри од Дојран. Најсилен земјотрес...

Земјотрес со јачина од 3.9 степени во 23.13 часот ги вознемири струмичани. Епицентарот на земјотресот е на 15 километри оддалеченост од Стар Дојран.

Овој ден е посветен на добротворството и мисионерството и според верувањето денеска треба да се подари нешто. Бидете милостиви, но не со гордост и...

Специјалното јавно обвинителство отворило истрага под кодно име „Друмарина“ за патните трошоци на поранешната пратеничка од ВМРО-ДПМНЕ, Силвана Бонева. Обввинителката Фатиме Фетаи соопшти дека осомничената...

Православните христијани денеска го слават Свети Никола Чудотворец,  заштитник на сиромашните, на морепловците,  рибарите, на морињата… Свети Никола е еден од најпочитуваните светци, a...

Денеска, со почеток во 13 часот, во просториите на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското...

Возилото кое попладнево заврши во Вардар, а го пријави случаен граѓанин е во сопственост на актерката Весна Петрушевска. Екипите на Министерството за внатрешни работи и...

Бараме од надлежните под итно да престане ова лудило затоа што ова е организирано и се работи за Битола , Кочани , Охрид и...

Катастрофални и мизерни се условите во стационарот Вардариште во Скопје, покажува извештајот на работната група формирана од градоначалникот Петре Шилегов. „Стационарот е сместен на тешко...

Општина Струмица го доби првиот објект од поранешната касарна во трајна сопственост од Министерството за одбрана. Станува збор за објектот популарно наречен „Инкубатор“. Претставници...