Home УраКултура

УраКултура

На 22 март со претставите „Каминот“ и „Таа“ струмичкиот театар „Антон Панов ќе гостува во Анталија, а веќе од 1 до 10 јуни во...

Околу 300 изданија на „Македоника литера“ од областа на детската литература, белетристиката, историографијата и стручната литература, беа изложени денеска во Центарот за култура „Антон...

Станува збор за поетска манифестација која веќе редовно се одржува на различни локации во Струмица и струмичко и истата има за цел да ги...

Ликовните творби на тема „Жената во секојдневието“ беа изложени денеска во Домот на АРМ, по распишаниот  ликовен и литературен конкурс од страна на Домот...

Со концертот на ансамблот „Тримери“ кој што се одржа синоќа во големата сала во домот на АРМ, заврши богатата програма на струмичкиот карневал 2017....

Шаренило на струмичкиот плоштад. Многубројни карневалски маски продефилираа на овој струмички карневал. Една од нив беше и маската Визија. Еве како изгледаше сето тоа....

Вечерва во Домот на АРМ во Струмица, в.д. градоначалникот Костадин Костадинов ги поздрави и им посака добредојде на гостите на струмичкиот карневал, на приемот кој...

Учениците и професорите од музичкото училиште „Боро Џони“ синоќа по седми пат го оддржаа концертот под маски во знакот на Моцарт.Еве како беше на...

Исеин Агушев или попознат како Џамбо, заедно со својот оркестар наскоро ќе настапи на една од најгледаните светски телевизии БИ-би-си. Како што објави Џамбо, уште еден...

Струмица се подготвува и оваа година да понуди уште едно незаборавно карневалско доживување. На две недели до почетокот на карневалските празнувања се интензивираат подготовките...