Home Ознаки Статии означени со "шарена револуција"

шарена револуција

Главна атракција на Вевчанскиот карневал денеска беше дефилето на маските. Поворките со повеќе од илјада василичари од вевчанските маала се споија на плоштадот пред зградата...

Синоќа за време на протестите на поддржувачите на ВМРО-ДПМНЕ пред Државната изборна комисија, која одлучуваше по приговорите на партиите за изборите, на социјалните мрежи...

Активистите на „Шарената револуција“ денеска во 17.00 часот пред Собранието на Република Македонија организираат собир за поддршка на Специјалното јавно обвинителство. „Ве повикуваме во понеделник,...

Под мотото „Граѓаните доаѓаат по правда“ повеќе од 30.000 демонстранти синоќа се собраа на најмасовниот протест на Шарената револуција. Од СЈО се упатија кон Владата...

Павле Богоевски е пуштен на слобода, а полицијата му поднесе прекршочна пријава затоа што не послушал наредба од службено лице. Полицијата го уапси Богоевски затоа...

Активистот на „Шарена револуција“, Павле Богоевски, вечерва е приведен за време на герила акција на Камениот мост. Богоевски, заедно со уште неколку активисти се обидел...

Шарената револуција упати повик до сите граѓани да се приклучат на масовниот протест во понеделник во 19.00 часот пред Специјалното јавно обвинителство. „На оваа корумпирана...

Со почеток во 19.00 часот и со поддршка на Белизе бенд, струмичани вечерва во малиот градски парк ќе ги повторат барањата на Шарената револуција...

Шарената револуција денеска ја блокираше крстосницата на магистралниот пат на влезот во Струмица. „Блокирам за слобода! 18 јуни“, напишаа демонстрантите.

Професорката Мирјана Најчевска не се појави на информативен разговор, таа само фрли боја врз зградата на полициската станица „Беко“. „Немам намера да платам, немам намера...