Home Ознаки Статии означени со "струмички карневал"

струмички карневал

Со прекрасни карневалски креации што ги понудија на синоќешниот детски маскенбал кој се одржа во ресторанот „Сент Џорџ“, најмладите го стартуваа годинашното издание на...

Овогодишната главна интернационална карневалска вечер ќе се одржи на 21 февруари, а Организациониот одбор на карневалот интензивно работи за да им понуди на домашните...

Струмица се подготвува за овогодинешното издание на карневалот кое ќе се одржи од 18 до 25 февруари. Карневалските празнувања ќе почнат со детскиот маскенбал...

Градоначалникот на општина Струмица, Зоран Заев, денеска во ја одржа традиционалната средба со генералните спонзори на  струмичкиот карневал. На средбата се разговараше за искуствата...

Од пристигнатите 120 литературни творби во три категории,  основни, средни училишта и возрасна популација  ширум државата, струмичани ги добија сите награди, изјави Тања Гошева,...

Струмичкиот Карневал се карактеризира со изненадувачки висок квалитет со меѓународно признание, пишува на својот сајт „Neuer Weg“. Романскиот портал нуди виртуелна тура низ светски познатите...

Надалеку познатиот Струмички карневал од година во година плени со својата убавина во градот под ѕвездите. Овој пагански обичај своите корени ги влече од далечното...

Главната интернационална вечер на Струмичкиот карневал годинава ќе се одржи на 1 март во Сабота, на која се очекува да учествуваат околу 3000 маскирани...