Home Ознаки Статии означени со "струмица"

струмица

Засега непознати сторители искршиле повеќе жардинерии на плоштадот „Гоце Делчев“ во Струмица. Утрово на повеќе места на плоштадот беше расфрлена уништената урбана опрема и...

Југоисточниот регион и денеска го тресе, почувствуван e земјотрес повторно со јачина од 4 степени во 18:36 часот, на 10 километри од Дојран. Најсилен земјотрес...

Земјотрес со јачина од 3.9 степени во 23.13 часот ги вознемири струмичани. Епицентарот на земјотресот е на 15 километри оддалеченост од Стар Дојран.

За седум отсто ќе биде зголемен буџетот на општина Струмица наредната година, од кои 48 отсто од парите во Буџетот за 2018 , општината...

Заради закажани технички зафати во дистрибутивната електро мрежа, од „ЕВН Македонија“ известуваат дека  на ден 22.12.2017 година (петок), без електрична енергија ќе останат од...

Академија Пандев во новата 2018 година ќе организира еден од најспектакуларните турнири за младински категории на овие простори, “Пандев куп” кој во 2018 година ќе...

Почна да функционира пречистителната станица во Струмица изградена со средства на ЕУ. Станува збор за станица во која e инсталирана најсовремена опрема за пречистување...

Општина Струмица го доби првиот објект од поранешната касарна во трајна сопственост од Министерството за одбрана. Станува збор за објектот популарно наречен „Инкубатор“. Претставници...

Струмица се закити со новогодишно руво. Градот блесна во новогодишен сјај. Елка висока 15 метри на градскиот плоштад, светлосно небо, мрежи, топки, светлосни елки,...

„Се клаце“, „Внимавај, расклатени плочки“, „Не гази со високи штикли“, „Внимавај, општествена неодговорност!“… се дел од натписите кои „изникнаа“ на плочникот на централниот плоштад...