Home Ознаки Статии означени со "протести"

протести

Протестот закажан за денеска во 18.00 часот на плоштадот „Гоце Делчев“ од Струмица се откажува поради загинатите граѓани во Куманово. Денешниот мирен протестен марш во...

„Од кого не браните“, „нема правда нема мир“, „оставка“, вака денеска скандираа голем број на Струмичани кои излегоа на протест против полициската бруталност. Велат...

Постигната е спогодба помеѓу Министерството за образование и СОНК. Протести во повеќе региони ширум земјава утре нема да има, велат од СОНК.  Од таму...

Под мотото „Да ставиме крај на диктатурата“, на социјалните мрежи се шири повик за протест во сабота на плоштадите ширум градовите во земјава. Во повикот...

Советот на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК), на последната седница донел одлука за продолжување на штрајкот во основните и средните училишта и...

На денешен ден пред две години, на 24-ти декември или на таканаречениот „црн понеделник“, пратениците од опозицијата и новинарите беа брутално исфрлени од Собранието...

https://www.youtube.com/watch?v=sH8MOyWVdfU#t=519 Министерот за образование Абдулаким Адеми во емисијата 360 степени на Алсат вчера објаснуваше кој што рекол од Владата и кои се нивните идеи за реформата...

Студентите од Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип денеска излегоа на протести против екстерното тестирање во високото образование. Студентите  се собраа на Плоштадот „Слобода“ и се...

Не постои изговор што може да ги амнестира коалиционите партнери Никола Груевски и Али Ахмети за состојбите во државата. Тие двајцата се подеднакво одговорни...

Денеска на потегот Мавровка - Чаир со полицијата се судри толпа од неколку илјади демонстранти организирани на социјалните мрежи, а испровоцирани од затворските казни...