Home Ознаки Статии означени со "празник"

празник

Денес се празнува Свети архиѓакон и првомаченик Стефан, каменуван  зашто проповедал дека во Исус не веруваат само лошите луѓе. На третиот ден од празникот Божик...

Свети Никола или Свети Николај Чудотворец, архиепископ Мирликиски се смета за заштитник на морињата. На христијанските бродови обично се наоѓа иконата на светителот, а...

Во присуство на гости од црковниот, политичкиот и општествениот живот, гости од земјата и странство во големата сала на НУЦК „Антон Панов“, денеска  се...

Почитувани сограѓани од исламска вероисповед, Вашиот голем празник КУРБАН БАЈРАМ нека ги исполни сите Ваши желби и стремежи за потчинување и доближување до Бога, за...

Денешниот празник се вбројува во 36 големи празници во црковниот календар обележани со црвени букви. Родителите на Пресвета Богородица Јоаким и Ана живееле во...

Пред Споменикот на револуцијата во градскиот парк беше одбележан денешниот празник, 71 година од ослободувањето на Струмица. По тој повод, Општина Струмица го одбележа...

Градоначалникот на општина Струмица, Зоран Заев упати честитка до граѓаните на Струмица, по повод 12 години од Илинденското востание и 71 година од Првото...

По повод 112 години од Илинденското востание и 71 година од првото заседание на АСНОМ, денеска на Градскиот плоштад во Струмица  беше одбележан Денот...

Почитувани сограѓани од  исламска веросисповед, Последните три дена од Рамазанскиот месец исполнет со молитва и прочистување на телото и душата, нека ви донесат многу радост,...

По деветти пат се одржа традиционалниот  марш на форумот на жени на ОО СДСМ  – Струмица. Пратеничката на СДСМ Цветанка Иванова, вели дека овој...