Home Ознаки Статии означени со "празник"

празник

Овој ден е посветен на добротворството и мисионерството и според верувањето денеска треба да се подари нешто. Бидете милостиви, но не со гордост и...

Покрај наградата за животно дело по повод празникот на градот Светите Петнаесет Тивериополски Свештономаченици, им  беа доделени и награди на Зоран Спасов во областа...

Ликовните творби на тема „Жената во секојдневието“ беа изложени денеска во Домот на АРМ, по распишаниот  ликовен и литературен конкурс од страна на Домот...

Наставничките и професорките кои денеска ќе примат осмомартовски подарок од учениците или од родителите поскап од 1.000 денари не смеат да го носат дома,...

Како што вели среќникот по четврти или пети пат веќе го фаќа крстот во Струмица. Котуровиќ истакна дека се фрла по крстот заради здравје...

Католиците денеска го слават најголемиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден. Традиционално во Македонија, централното одбележување по повод празникот се одржа синоќа во Католичката црква...

За граѓаните од католичката вероисповед 28. март ќе биде неработен поради празнување на најголемиот верски празник- Велигден.     

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 17 јануари. Денеска е Св. Антониј Велики. Свети Антониј е роден во Среден Египет, во 251 година. На 20-годишна...

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 7 јануари. Денеска е Собор на св. Јован Крстител. Уште од првите векови Црквата утврдила овој ангел...

Православните верници во Македонија денеска слават еден од најголемите христијански празници Богојавление Христово, празник кога според верувањата во водите на реката Јордан бил крстен...