Home Ознаки Статии означени со "карневал"

карневал

Маската „Божествена комедија“ Ѕвезден град која ги воодушеви публиката и карневалското жири е првонаградената групна маска на годинешниот карневал во Струмица. Денеска во Центарот...

Во Струмица се е подготвено за најголемата забава под маски. Осумдневните карневалски празнувања кои почнуваат утре, на домашните и странските гости ќе им понудат...

Јавното претпријатие за комунални дејности „Комуналец“ почна со генерално чистење на градот во пресрет на карневалските празнувања кои ќе започнат на 18 февруари. Главен...

Локалната установа библиотека „Благој Јанков Мучето“ распиша конкурс за доделување награди за литературни творби (поезија и проза) посветени на карневалот во Струмица. Заинтересираните можат да...

Манифестацијата со вековна традиција и со најголем број учесници и посетители во Република Македонија, не постои за Министерството за култура, соопштуваат од општина Струмица....

До крајот на месецот секој кој има фотографија од последната едиција на карневалските денови во Струмица може да учествува на конкурсот за карневалска фотографија. Фотографиите...

Карневалските групи „Ѕвезден град“, ОУ „Герас Цунев“-Василево, „Фантазија“, „Струма“, ОУ„ Герас Цунев“- Просениково, Кико стил,  СОУ„Димитар Влахов“, „Струмички викинзи“ и СОУ „Јане Сандански“, незадоволни...

Жири комисијата вечерва ги објави резултатите на наградените маски од Струмичкиот карневал. При објавуањето на победниците беа присутни и преставници на карневалските групи.  Еве...

И годинава младите волонтери при Црвен крст од Струмица заедно со младите од Велес, Неготино, Виница, Делчево, Валандово и Штип се погрижија со топол...

Организациониот одбор на Струмичкиот карневал соопшти дека годинешните награди на Струмичкиот карневал ќе бидат доделени вечерва во  НУЦК „Антон Панов“ Струмица. „Поради активности околу свеченоста...