Home Ознаки Статии означени со "избори"

избори

Под мотото „Смрт на фашизмот – слобода на народот!“ се одржа денешниот протест во Струмица, кој беше и најмасовен досега. Струмичани протестираат веќе 15 дена...

Струмичани и вечерва излегоа на улиците и порачаа дека ќе протестираат се додека не бидат исполнети барањата на граѓаните. Тие бараат оставка од претседателот...

На Државната изборна комисија и претстои суштинска работа, за на еден месец пред изборите да се добие избирачки список кој ќе биде стабилен и...

Утрово е спроведена акција во општина Струмица во рамки на предистражна постапка поврзана со кривични дела против гласањето и изборите. Еден од обвинителите  за гонење...

По тврдењето на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, дека добил уверување од меѓународната заедница дека законот за медиуми не е услов за одржување на...

Синоќа пред полноќ, со 83 гласа за и 7 воздржани, пратениците ја поништија одлуката за самораспуштање на Парламентот. Со ова, изборите наместо на 24...

Никола Груевски вчера побегна од објективната оценка да се соочи со вистината. Вистината е болна за Груевски, рече на денешната прес конференција лидерот на...

Меѓународната заедница оцени дека во оваа фаза нема услови за организрање на кредибилни, фер и демократски избори, рече вечерва на прес конференцијата пред Владата...

Вонредната лидерска средба во Клубот на пратеници започна без лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Средбата беше закажана во 15 часот. Претставниците на ЕУ и САД на...

За Македонија да тргне напред потребни се слободни, фер, кристално чисти демократски избори. На 24 април такви избори не може да има. СДСМ, коалициските...