Home Ознаки Статии означени со "годишнина"

годишнина

Денеска беше одбележана 75-годишнината од убиството на првоборецот Герас Цунев со пригодна свеченост која што се одржа пред спомен бистата во малиот градски парк....

Пред спомен обележјето што општина Струмица го подигна во чест на четворицата храбри граѓани кои животите ги загубија во борбата со огнената стихија, беше...

Одбележувањето се одржа пред споменикот на Делчев на истоимениот плоштад, каде со полагање свежо цвеќе почит му оддадоа претставници на Советот на општина Струмица,...

Во организација на општинскиот одбор на Сојузот на борците од НОАВМ и граѓани продолжувачи беше одбележана 1001-та годишнина од смртта на македонскиот цар Самуил.   На...

Со полагање свежо цвеќе пред Сомен плочата во големиот градски парк почна одбележувањето на 71-годишнината од смртта на народниот херој Благој Јанков – Мучето....