Home Ознаки Статии означени со "водици"

водици

Денеска од водите на базентот во Аквариус со крстот во рака излезе Кире Гошев, но сепак среќникот повторно е Лазо Котуровиќ. Како што истакна...

Сите заинтересирани крстени православни и полнолетни граѓани на возраст од 18 до 33 години од Струмица кои сакаат да земат учество во чинот на...

Во 12:00 часот светиот крст ќе биде спуштен во водите на базенот Аквариус. Оној што ќе се удостои да го фати крстот, треба претходно...

Во градовите и населените места ширум Македонија денеска се одбележува водици со фрлање осветени крстови во околните води. По повод фрлањето на крстот, на попот...

Струмичанецот Лазо Котуровиќ, попознат какоЛазо Д'лгио,  беше најсреќен меѓу лицата кои денеска се фрлија по осветениот крст фрлен во базенот „Аквариус“. Градоначалникот на општина Струмица,...

Православните верници во Македонија денеска слават еден од најголемите христијански празници Богојавление Христово, празник кога според верувањата во водите на реката Јордан бил крстен...

Богојавление (Водици) 19 јануари 2016 година (вторник) е неработен ден за граѓаните од православната вероисповед во Република Македонија, соопшти денеска Министерството за труд и социјална...

По десетина минути барајќи го крстот во водите на базенот„ Аквариус“ во Струмица, светиот крст го извади 23-годишниот  Иво Јонков, од  Република Бугарија. Од...

Оние кои што сакаат да го фатат крстот на водици во водите на базенот Аквариус, ќе мора да бидат на возраст од 13 до...