Home Ознаки Статии означени со "Божик"

Божик

Премиерот Зоран Заев, ги посети штитениците во Заводот за заштита и рехабилитација во Банско. Традиционално на вториот ден од големиот верски празник Божик, продолжува тринаесетгодишно...

Премиерот на Македонија, Зоран Заев божиќните празници ги поминува со неговото семејство во Струмица, а паричката од бадниковата погача паднала кај Господ. Тој денеска присуствуваше...

Драги мои сограѓани – почитувани Христијани, Една народна поговорка вели: „Кај и да си, за Бадник и Божик  дома да си“.  Се надевам дека ова...

Митрополитот струмички Наум со свое објаснување во врска со прославата на бижиќните празници, на фејсбук-страницата на Премин порталот: Секоја година, околу Божикните празници на површина излегуваат одредени...

Дечиња од Струмичката епархија во пресрет на големиот христијански празник Божик и негувањето на традиционалните обичаи, ја испееја коледарската песна „Вечниот бог“, во општинската...

Бадник или Коледе се нарекува денот пред роденденот на Исус Христос (Божиќ), според христијанската традиција. Според Јулијанскиот календар по кој се раководи Македонската православна...

Дванаесетгодишното искрено пријателство и взаемна почит и вечерва на најголемиот хрисијански празник Божик, ги потврдија претседателот на СДСМ, Зоран Заев, и штитениците на Заводот...

Денеска во општина Струмица, членовите на детскиот хор при Струмичката Епархија ја изведоа божиќната песна „Вечниот бог“, а по повод големиот христијански празник –...

Православните верници кои го почитуваат јулијанскиот календар денеска го слават Божиќ – раѓањето на Исус Христос, најрадосниот христијански празник. 24Струмица ви го честита празникот...

Божиќ не е само еден ден во годината, туку начин на размислување. Ноќта на Бадник, кралот го повикал претседателот на владата да му се придружи...