Home Ознаки Статии означени со "Бадник"

Бадник

Митрополитот струмички Наум со свое објаснување во врска со прославата на бижиќните празници, на фејсбук-страницата на Премин порталот: Секоја година, околу Божикните празници на површина излегуваат одредени...

Дечиња од Струмичката епархија во пресрет на големиот христијански празник Божик и негувањето на традиционалните обичаи, ја испееја коледарската песна „Вечниот бог“, во општинската...

Бадник или Коледе се нарекува денот пред роденденот на Исус Христос (Божиќ), според христијанската традиција. Според Јулијанскиот календар по кој се раководи Македонската православна...

Владиката Пимен, на својот фејсбук профил испрати порака до верниците по повод вчерашниот апел на Македонската православна црква, да не се палат бадникарски огнови,...

Денес православните христијани го прославуваат Бадник, ден пред најголемиот празник Рождество Христово – Божик. Семејството на Бадник се собира на заедничка вечера и според обичајот...

Во пресрет на Бадник, во  во Македонија ќе се одржат народни собири со палење бадникарски огнови. Рано изутрина, пак, Рождеството Христово ќе го најават...

Католичките верници  и дел од православните христијани кои времето го сметаат по Грегоријанскиот календар денеска го слават Бадник, во пресрет на Божик, раѓањето на...

Предвесникот на Христовото раѓање – Бадник и Рождеството Христово – Божиќ, како едни од најторжествените празници во календарот на нашата Вера, нека бидат благословени...

Верниците кои Божиќ го слават според јулијанскиот календар денеска го одбележуваат Бадник. Божиќ, денот кога се верува дека е роден Исус, 7 јануари, го одбележуваат...

Традицијата, вечерта пред Бадник да се дочека надвор, крај оган, со чашка греена ракија во рацете, со погача, со македонски песни и ора, со...