Home Струмица Њуз

Струмица Њуз

Со измерени 670 микрограми на метар кубен, Струмица е најзагаден град во последните 24 часа во Македонија.  Во главниот град во последното деноноќие, се...

Дечиња од Струмичката епархија во пресрет на големиот христијански празник Божик и негувањето на традиционалните обичаи, ја испееја коледарската песна „Вечниот бог“, во општинската...

Непознат сторител вчера на улица Ката Поцкова во Струмица физички ја нападнал Л.Ѓ. (55) од Струмица. Кога таа влегла во влезот од зградата се...

Засега непознати сторители искршиле повеќе жардинерии на плоштадот „Гоце Делчев“ во Струмица. Утрово на повеќе места на плоштадот беше расфрлена уништената урбана опрема и...

Секторот за внатрешни работи Струмица до Основното јавно обвинителство поднесе нова кривична пријава против поранешниот градоначалник на општина Ново Село, Блажо Велков поради злоупотреба...

Првото новооденче во Новата 2018 година се роди една минута од почетокот на Новата година во (00:01) чсот. Новороденчето се со тежина од 3150...

Почитувани сограѓани, Во последниот ден од оваа 2017 година ја имам честа да Ви се обратам и како ваш градоначалник, но пред се и како...

Буџетот на општина Василево за наредната 2018 година, ќе тежи  194 880 000 денари и ќе биде помал за 50.000 евра помал од 2017...

Учениците од трето одделение во општинското основно училиште „Маршал Тито“ од Струмица, преку едукативен новогодишен квиз и забавно-рекреативна програма, реализираа заедничка активност, како завршен...

Во два случаи се запленети над 8.000 парчиња пиритехнички средства од страна на полицијата.  7300. парчиња биле пронајдени на булеварот „Маршал Тито“, а околу...