Home Шаренило

Шаренило

За прв пат во Македонија ќе имаме прилика да присуствуваме на скијачко трчање и биатлон. Организатор и покровител годинава е „Македонија Пат“, а патеката...

Ледена планинска идила, деновиве, може да се забележи на Габровските и на Колешинските водопади, на планината Беласица, во близина на Струмица. Водопадите се целосно оковани...

Денеска во општина Струмица, членовите на детскиот хор при Струмичката Епархија ја изведоа божиќната песна „Вечниот бог“, а по повод големиот христијански празник –...

Традиционално на крајот и од оваа година, синоќа, во Центарот за поддршка на лица со интелектуална попреченост се одржа предновогодишна забава на која присуствуваа...

Уште еден кој не е толку паметен, ама истиот се надева дека ќе дознае зошто е пред ДИК. А, еве го првиот кој не беше...

Синоќа во клубот Сцена 112 во Струмица се претставија  Rossen&Lorina од Бугарија. Можеби за струмичани не се многу познати овие гости од соседна Бугарија,...

Петгодишно момче, кое било неизлечиво болно, починало во рацете на Дедо Мраз кој дошол да го посети во болницата, јави Би-Би-Си. 60-годишниот Ерик Шмит, кој...

Општина Струмица и за претстојните новогодишно – божиќни празници ќе блесне во новогодишно руво. Новогодишното декорирање започна на градското корзо со поставување светлечки реквизити...

На последната средба на кандидатите за пратеници од СДСМ со граѓанскиот сектор, Доне Скака, познат како д-р Дулитл и еден од најгoлемите заштитници на...

Кога нема со што да се занимаваат луѓе кои немаат работа во текот на денот, најлесна работа е да се седи пред компјутер и...