Home Шаренило

Шаренило

Tрадиционалниот новогодишен-божиќен концерт насловен „Божиќна Евровизија“ ги воодушеви синоќа присутните во Центарот за култура „Антон Панов“. ОКолу 80 ученици од СОУ „Јане Сандански“, под...

Професорката по психијатрија на Универзитетот Јеил, д-р Бренди Ли, предупредува дека менталната состојба на американскиот претседател Доналд Трамп е „заплеткана“ и дека тој претставува...

Анкетата што ја направи  Охрид1 на прашањето што се тоа венерични болести, една од анкетираните проблемот со сексуално преносливите болести го лоцираше во оловото. https://www.youtube.com/watch?v=WjDPvoAhhNw  

По големиот број на реакции од граѓаните по социјалните мрежи за решавање на проблемот со загадениот воздух, се јави Иван исцелител со решение. Еве го...

Од оваа недела, Фејсбук ќе почне да ја намалува видливоста на спам постовите кои како примарна цел имаат привлекување на кликови (engagement bait) и...

„Се клаце“, „Внимавај, расклатени плочки“, „Не гази со високи штикли“, „Внимавај, општествена неодговорност!“… се дел од натписите кои „изникнаа“ на плочникот на централниот плоштад...

И после неколку денови кружат статуси од одредени примитивци по социјалните мрежи, од страна на надлежните институции нема никакви санкции. Во нормална држава ќе...

Скокнете во светот на веселата и волшебна глина! Запливајте во шарените води на нашата живописна Jumping Clay глина и растеретени од училишните обврски, ослободете...

Ниската сообраќајна култура на возачите веќе подолго време создава сериозни проблеми на пешачките зони во градот. Узурпирани тротоари од моторни возила и ограничен простор...

Денеска со  десетина автомобили и знамиња низ струмичките улици се бранеше Македонија. Тврдокорно, како што си личи. Фотографијата ни ја испрати читател.