Почетна Вести

Експлозија во центарот на Истанбул, има жртви (Видео)

Експлозијата се случила на централниот плоштад Султанахмет, кој е туристичка атракција во Истанбул.Новинската агенција Доган објави дека има и жртви.

Очевидците наведуваат дека случнале гласна експлозија, а телевизијата Си Ен Ен Турк, објави видео снимки на кои се гледа како на местото на настанот пристигнуваат возила на полицијата и на итната помош.

Според првичните информации терористичкиот напад е дело на бомбаш-самоубиец.