Почетна Вести

Вардар ќе игра во Скопје против Копенхаген

УЕФА и официјално му дозволи на Вардар натпреварот против Копенхаген од 3-то квалификациско коло во Лигата на шампиони да го игра на „Телеком Арена“ во Скопје.

Првичниот став на УЕФА беше дека нема да има натпревари на „Телеком Арената“ до одржување на Суперкупот, но со оглед на фактот дека во Македонија нема друг стадион кон ги исполнува условите, УЕФА сепак попушти и дозволи натпреварот да се игра во Скопје.

Иако според ждрепката првиот меч требаше да се игра во Данска, сепак Вардар ќе бидат ќе биде домаќин на првиот меч, кој ќе се одигра во вторник во 20 часот, потврди „македонски Спорт“.

Вакво решение е донесено откако било увидено дека стадионот „Младост” во Струмица не е подготвен за да биде организатор на европски натпревари од ваков ранг. Мечот со Малме во Струмица  за УЕФА било фијаско од организациски карактер.